REGULATORY TEMPERATURY
Regulatory pokojowe.
Regulatory temperatury włącz/wyłącz działają gdy zostanie uzyskana zadana temperatura np.: kiedy w pomieszczeniu temperatura osiągnie 20°C styki regulatora zostaną rozwarte i kocioł gazowy zostanie wyłączony. W momencie gdy temperatura powietrza w pomieszczeniu spadnie poniżej zadanej np.: 20ºC regulator da sygnał do pracy kotła.
Histereza w regulatorach temperatury nastawiona jest zazwyczaj o 0,5ºC od zadanej czyli gdy ustawiamy temperaturę 20ºC regulator wyłączy kocioł gazowy jeśli temperatura osiągnie 20,5ºC i w drugą stronę, jeśli spadnie do 19,5ºC kocioł się załączy.
Regulator steruje kotłem na podstawie temperatury jaka jest w pomieszczeniu , ale ważne jest też, by pamiętać o temperaturze czynnika jakim dogrzewamy pomieszczenie, czyli temperatura kaloryferów. Optymalnie przy zastosowaniu regulatora i instalacji z kaloryferami temperatura na grzejnikach powinna wynosić 55-65ºC, wtedy gorące kaloryfery szybko dogrzeją powietrze w pomieszczeniu i regulator wyłączy kocioł.
Ustawianie temperatur miedzy temperaturą dzienną (komfortową), a nocną (ekonomiczną) nie powinna być większa niż 2ºC , ponieważ na dogrzanie wychłodzonego pomieszczenia tracimy zbyt dużo energii ( paliwa/gazu), taniej jest podtrzymać temperaturę.
Na rynku dostępne są regulatory przewodowe i bezprzewodowe.
Regulatory pokojowe dedykowane wraz z kotłem od producenta wpływają na modulacje pracy kotła. Polega to na tym że gdy do osiągniecia zadanej temperatury brakuje np.: 0,3ºC kocioł dostaje informacje i zaczyna modulować pracą palnika, a co za tym idzie maleje moc i w ostatniej fazie dogrzania pobiera mniejszą ilość paliwa (gazu).
Regulatorem możemy sterować C.W.U w zasobniku i pompą cyrkulacyjną.
Regulatory Pogodowe
Regulatory pogodowe posiadają takie same funkcje jak pokojowe, lecz dodatkowo wyliczają temperaturę zasilania na C.O. Aby było to możliwe, trzeba zastosować czujnik temperatury zewnętrznej (pogodówka ).
Regulator umieszczamyy w pomieszczeniu, a czujnik pogodowy na zewnątrz najlepiej na północno–zachodniej ścianie budynku. Na podstawie danych dwóch temperatur zewnętrznej np.: - 3ºC i zadanej wewnętrznej np.: 20ºC z algorytmu wylicza się krzywą grzewczą temperatury zasilania.
Atutem tego rozwiązania jest nieprzegrzewanie budynku w okresie zimowym, gdy nadchodzi ocieplenie (odwilż), lub nie wyziębienie, gdy nadchodzą niższe temperatury. Tego typu regulatorami można sterować kilkoma obiegami np.: podłogowym (niskiego parametru) i kaloryferami (wyższego parametru), wtedy na regulatorach ustawia się dwie niezależne krzywe grzewcze do każdego obiegu, aby taki układ pracował bez zastrzeżeń musi być wykonana poprawnie instalacja kotłowni (sprzęgło, mieszacz).
Oczywiście firma Profi-Tech wykonuje instalacje kotłowni, łącznie z podłączeniem regulatorów temperatury. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania związane z uruchomieniem regulatorów temperatury w instalacji CO, lub CWU zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 511 624 725. Odpowiemy szczegółowo i rozwiejemy wątpliwości.