KOTŁY KONDENSACYJNE
Kotły kondensacyjne mają większą sprawność (są oszczędniejsze) od kotłów atmosferycznych czy turbo ponieważ ze spalin odzyskują ciepło utajnione w postaci pary wodnej. Spaliny zostają schłodzone do odpowiedniej temperatury dochodzi do skraplania (kondensacji). Aby doszło do kondensacji musi być spełniony warunek, woda wracająca do kotła w instalacji C.O musi być chłodniejsza od 57°C (punkt rosy) jeżeli kocioł zasilany jest gazem ziemnym , gaz płynny 52°C , kotły olejowe 47°C .
W tradycyjnych kotłach, kocioł posiada palnik i wymiennik wody. Podczas pracy palnik ogrzewa zamieszczony nad nim wymiennik (nagrzewnice), płomienie ogrzewają przepływającą wodę w wymienniku. Woda odbiera ciepło od spalin i jej temperatura rośnie. Niestety przy takim procesie spalania jest duża strata energii. Spaliny wylatujące z kotła mają temperaturę 120-150°C.
W kotle kondensacyjnym wymiennik jest tak rozbudowany, by temperatura spalin została obniżona, co spowoduje wykraplanie pary wodnej i wtedy następuje odebranie dodatkowego ciepła, które w zwykłych kotłach uchodzi bezpowrotnie wraz ze spalinami.
Temperatura spalin wychodząca z kotła kondensacyjnego to 40-70°C
Sprawność kotła kondensacyjnego
Skąd w kotle kondensacyjnym sprawność powyżej 100%
Sprawność kotła powyżej 100% brzmi troszkę niedorzecznie. Bierze się ona z definicji sprawności kotła. Kiedy tworzono definicję sprawności, były znane tylko kotły niekondensacyjne. Założono, że w ulatniających się spalinach znajduje się dwutlenek węgla i para wodna, a za sprawność przyjęto ilość ciepła jaka uwalnia się podczas spalania paliwa, z pominięciem tej jego ilości, która uchodzi na zewnątrz w parze zawartej w spalinach. W kotłach kondensacyjnych to ciepło powiększa się o ciepło odzyskane z pary wodnej, co powiększa nam sprawność kotła o 7-9% i przekracza 100%.
Żeby lepiej zobrazować ten proces, wyobraźmy sobie, że do garnka wlewamy litr wody i podgrzewamy do momentu całkowitego wyparowania. Taki podobny proces zmiany wody w parę wodną zachodzi w procesie spalania gazu w kotle. Ilość gazu potrzebna, by ten litr wody odparował, to jest ta niepotrzebna strata w kotle.
Gdy w obliczeniach uwzględnić ciepło utajnione sprawność kotła kondensacyjnego wynosi ok 97-98% a kotła tradycyjnego ok 80%
Co zrobić z wytwarzającym się kondensatem?
Do kotłów, do użytku domowego dopuszczalne jest usuwanie kondensatu bezpośrednio do kanalizacji. Ulega on tam neutralizacji poprzez reakcję z pozostałymi ściekami bytowymi.
W przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków trzeba zastosować neutralizator.
Podczas spalania 1m3 gazu wytwarza się około 1,5l kondensatu.
Ile można zaoszczędzić inwestując kocioł kondensacyjny?
Oszczędność z użytkowania kotła kondensacyjnego do kotła tradycyjnego 15-30%.
Kolejne oszczędności uzyskujemy stosując odpowiednią automatykę pogodową 4-8%.
Koszt inwestycji kotła kondensacyjnego droższego od kotła zwykłego zwraca się średnio po 3 latach.
Z jakimi instalacjami współpracują kotły kondensacyjne?
Kocioł kondensacyjny będzie współpracował z każdą instalacją, jeśli spełniony zostanie warunek temperatura wody grzewczej w układzie C.O na powrocie nie będzie wyższa niż punkt rosy około 570C
Najlepszym układem grzewczy do kotła kondensacyjnego jest instalacja podłogowa, urządzenie uzyskuje największą sprawność, a co za tym idzie, niskie rachunki na paliwo.
Każdy kocioł kondensacyjny ma zamkniętą komorę spalania, atutem tego jest, że możemy go powiesić w kuchni, łazience , przedpokoju bez dodatkowego kanału nawiewnego, który w okresie zimy wychładza nam dane pomieszczenie.
W kotłach kondensacyjnych zastosowane są palniki z modulacją i pompy elektroniczne (modulujące).
Podczas pracy gdy kocił współpracuje z automatyką pogodową sam wylicza sobie temperaturę zasilania i moc z jaką w danej chwili musi pracować. Dlatego w okresie grzewczym kiedy temperatura zewnętrzna utrzymuje się w okolicach zera (+,-, 3 stopnie) kotły pracują z obciążeniem 30-40%.