centrum serwisowe

telefon2

KOTŁY KONDENSACYJNE

Kotły kondensacyjne mają większą sprawność (są oszczędniejsze) od kotłów atmosferycznych czy turbo ponieważ ze spalin odzyskują ciepło utajnione w postaci pary wodnej. Spaliny zostają schłodzone do odpowiedniej temperatury dochodzi do skraplania (kondensacji). Aby doszło do kondensacji musi być spełniony warunek, woda wracająca do kotła w instalacji C.O musi być chłodniejsza od 57°C (punkt rosy) jeżeli kocioł zasilany jest gazem ziemnym , gaz płynny 52°C , kotły olejowe 47°C .

 

kocioł kondensacyjny, budowa

W tradycyjnych kotłach, kocioł posiada palnik i wymiennik wody. Podczas pracy palnik ogrzewa zamieszczony nad nim wymiennik (nagrzewnice), płomienie ogrzewają przepływającą wodę w wymienniku. Woda odbiera ciepło od spalin i jej temperatura rośnie. Niestety przy takim procesie spalania jest duża strata energii. Spaliny wylatujące z kotła mają temperaturę 120-150°C.

W kotle kondensacyjnym wymiennik jest tak rozbudowany, by temperatura spalin została obniżona, co spowoduje wykraplanie pary wodnej i wtedy następuje odebranie dodatkowego ciepła, które w zwykłych kotłach uchodzi bezpowrotnie wraz ze spalinami.

Temperatura spalin wychodząca z kotła kondensacyjnego to 40-70°C

 

 Sprawność kotła kondensacyjnego

 

Skąd w kotle kondensacyjnym sprawność powyżej 100%

Sprawność kotła powyżej 100% brzmi troszkę niedorzecznie. Bierze się ona z definicji sprawności kotła. Kiedy tworzono definicję sprawności, były znane tylko kotły niekondensacyjne. Założono, że w ulatniających się spalinach znajduje się dwutlenek węgla i para wodna, a za sprawność przyjęto ilość ciepła jaka uwalnia się podczas spalania paliwa, z pominięciem tej jego ilości, która uchodzi na zewnątrz w parze zawartej w spalinach. W kotłach kondensacyjnych to ciepło powiększa się o ciepło odzyskane z pary wodnej, co powiększa nam sprawność kotła o 7-9% i przekracza 100%.

Żeby lepiej zobrazować ten proces, wyobraźmy sobie, że do garnka wlewamy litr wody i podgrzewamy do momentu całkowitego wyparowania. Taki podobny proces zmiany wody w parę wodną zachodzi w procesie spalania gazu w kotle. Ilość gazu potrzebna, by ten litr wody odparował, to jest ta niepotrzebna strata w kotle.

 

sprawność kotłów kondensacyjnych

 

Gdy w obliczeniach uwzględnić ciepło utajnione sprawność kotła kondensacyjnego wynosi ok 97-98% a kotła tradycyjnego ok 80%

 

Co zrobić z wytwarzającym się kondensatem?

Do kotłów, do użytku domowego dopuszczalne jest usuwanie kondensatu bezpośrednio do kanalizacji. Ulega on tam neutralizacji poprzez reakcję z pozostałymi ściekami bytowymi.

W przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków trzeba zastosować neutralizator.

Podczas spalania 1m3 gazu wytwarza się około 1,5l kondensatu.

 

Ile można zaoszczędzić inwestując kocioł kondensacyjny?

Oszczędność z użytkowania kotła kondensacyjnego do kotła tradycyjnego 15-30%.

Kolejne oszczędności uzyskujemy stosując odpowiednią automatykę pogodową 4-8%.

Koszt inwestycji kotła kondensacyjnego droższego od kotła zwykłego zwraca się średnio po 3 latach.

 

Z jakimi instalacjami współpracują kotły kondensacyjne?

Kocioł kondensacyjny będzie współpracował z każdą instalacją, jeśli spełniony zostanie warunek temperatura wody grzewczej w układzie C.O na powrocie nie będzie wyższa niż punkt rosy około 570C

Najlepszym układem grzewczy do kotła kondensacyjnego jest instalacja podłogowa, urządzenie uzyskuje największą sprawność, a co za tym idzie, niskie rachunki na paliwo.

 

  ogrzewanie podłogowe    kaloryfer aluminiowy

 

Każdy kocioł kondensacyjny ma zamkniętą komorę spalania, atutem tego jest, że możemy go powiesić w kuchni, łazience , przedpokoju bez dodatkowego kanału nawiewnego, który w okresie zimy wychładza nam dane pomieszczenie.

W kotłach kondensacyjnych zastosowane są palniki z modulacją i pompy elektroniczne (modulujące).

Podczas pracy gdy kocił współpracuje z automatyką pogodową sam wylicza sobie temperaturę zasilania i moc z jaką w danej chwili musi pracować. Dlatego w okresie grzewczym kiedy temperatura zewnętrzna utrzymuje się w okolicach zera (+,-, 3 stopnie) kotły pracują z obciążeniem 30-40%.

 

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.