centrum serwisowe

telefon2

Artykuły

REGULATORY TEMPERATURY

regulator pokojowy

Regulatory pokojowe.

Regulatory temperatury włącz/wyłącz działają gdy zostanie uzyskana zadana temperatura np.: kiedy w pomieszczeniu temperatura osiągnie 20°C styki regulatora zostaną rozwarte i kocioł gazowy zostanie wyłączony. W momencie gdy temperatura powietrza w pomieszczeniu spadnie poniżej zadanej np.: 20ºC regulator da sygnał do pracy kotła.

 

Histereza w regulatorach temperatury nastawiona jest zazwyczaj o 0,5ºC od zadanej czyli gdy ustawiamy temperaturę 20ºC regulator wyłączy kocioł gazowy jeśli temperatura osiągnie 20,5ºC i w drugą stronę, jeśli spadnie do 19,5ºC kocioł się załączy.

 regulator pokojowy

Regulator steruje kotłem na podstawie temperatury jaka jest w pomieszczeniu , ale ważne jest też, by pamiętać o temperaturze czynnika jakim dogrzewamy pomieszczenie, czyli temperatura kaloryferów. Optymalnie przy zastosowaniu regulatora i instalacji z kaloryferami temperatura na grzejnikach powinna wynosić 55-65ºC, wtedy gorące kaloryfery szybko dogrzeją powietrze w pomieszczeniu i regulator wyłączy kocioł.

 

Ustawianie temperatur miedzy temperaturą dzienną (komfortową), a nocną (ekonomiczną) nie powinna być większa niż 2ºC , ponieważ na dogrzanie wychłodzonego pomieszczenia tracimy zbyt dużo energii ( paliwa/gazu), taniej jest podtrzymać temperaturę.

 

Na rynku dostępne są regulatory przewodowe i bezprzewodowe.
Regulatory pokojowe dedykowane wraz z kotłem od producenta wpływają na modulacje pracy kotła. Polega to na tym że gdy do osiągniecia zadanej temperatury brakuje np.: 0,3ºC kocioł dostaje informacje i zaczyna modulować pracą palnika, a co za tym idzie maleje moc i w ostatniej fazie dogrzania pobiera mniejszą ilość paliwa (gazu).
Regulatorem możemy sterować C.W.U w zasobniku i pompą cyrkulacyjną.

 

Regulatory Pogodowe

regulator pogodowy vaillant

 

Regulatory pogodowe posiadają takie same funkcje jak pokojowe, lecz dodatkowo wyliczają temperaturę zasilania na C.O. Aby było to możliwe, trzeba zastosować czujnik temperatury zewnętrznej (pogodówka ).

 

Regulator umieszczamyy w pomieszczeniu, a czujnik pogodowy na zewnątrz najlepiej na północno–zachodniej ścianie budynku. Na podstawie danych dwóch temperatur zewnętrznej np.: - 3ºC i zadanej wewnętrznej np.: 20ºC z algorytmu wylicza się krzywą grzewczą temperatury zasilania.

 

Atutem tego rozwiązania jest nieprzegrzewanie budynku w okresie zimowym, gdy nadchodzi ocieplenie (odwilż), lub nie wyziębienie, gdy nadchodzą niższe temperatury. Tego typu regulatorami można sterować kilkoma obiegami np.: podłogowym (niskiego parametru) i kaloryferami (wyższego parametru), wtedy na regulatorach ustawia się dwie niezależne krzywe grzewcze do każdego obiegu, aby taki układ pracował bez zastrzeżeń musi być wykonana poprawnie instalacja kotłowni (sprzęgło, mieszacz).

 

Oczywiście firma Profi-Tech wykonuje instalacje kotłowni, łącznie z podłączeniem regulatorów temperatury. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania związane z uruchomieniem regulatorów temperatury w instalacji CO, lub CWU zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 511 624 725. Odpowiemy szczegółowo i rozwiejemy wątpliwości.

 

KOTŁY KONDENSACYJNE

Kotły kondensacyjne mają większą sprawność (są oszczędniejsze) od kotłów atmosferycznych czy turbo ponieważ ze spalin odzyskują ciepło utajnione w postaci pary wodnej. Spaliny zostają schłodzone do odpowiedniej temperatury dochodzi do skraplania (kondensacji). Aby doszło do kondensacji musi być spełniony warunek, woda wracająca do kotła w instalacji C.O musi być chłodniejsza od 57°C (punkt rosy) jeżeli kocioł zasilany jest gazem ziemnym , gaz płynny 52°C , kotły olejowe 47°C .

 

kocioł kondensacyjny, budowa

W tradycyjnych kotłach, kocioł posiada palnik i wymiennik wody. Podczas pracy palnik ogrzewa zamieszczony nad nim wymiennik (nagrzewnice), płomienie ogrzewają przepływającą wodę w wymienniku. Woda odbiera ciepło od spalin i jej temperatura rośnie. Niestety przy takim procesie spalania jest duża strata energii. Spaliny wylatujące z kotła mają temperaturę 120-150°C.

W kotle kondensacyjnym wymiennik jest tak rozbudowany, by temperatura spalin została obniżona, co spowoduje wykraplanie pary wodnej i wtedy następuje odebranie dodatkowego ciepła, które w zwykłych kotłach uchodzi bezpowrotnie wraz ze spalinami.

Temperatura spalin wychodząca z kotła kondensacyjnego to 40-70°C

 

 Sprawność kotła kondensacyjnego

 

Skąd w kotle kondensacyjnym sprawność powyżej 100%

Sprawność kotła powyżej 100% brzmi troszkę niedorzecznie. Bierze się ona z definicji sprawności kotła. Kiedy tworzono definicję sprawności, były znane tylko kotły niekondensacyjne. Założono, że w ulatniających się spalinach znajduje się dwutlenek węgla i para wodna, a za sprawność przyjęto ilość ciepła jaka uwalnia się podczas spalania paliwa, z pominięciem tej jego ilości, która uchodzi na zewnątrz w parze zawartej w spalinach. W kotłach kondensacyjnych to ciepło powiększa się o ciepło odzyskane z pary wodnej, co powiększa nam sprawność kotła o 7-9% i przekracza 100%.

Żeby lepiej zobrazować ten proces, wyobraźmy sobie, że do garnka wlewamy litr wody i podgrzewamy do momentu całkowitego wyparowania. Taki podobny proces zmiany wody w parę wodną zachodzi w procesie spalania gazu w kotle. Ilość gazu potrzebna, by ten litr wody odparował, to jest ta niepotrzebna strata w kotle.

 

sprawność kotłów kondensacyjnych

 

Gdy w obliczeniach uwzględnić ciepło utajnione sprawność kotła kondensacyjnego wynosi ok 97-98% a kotła tradycyjnego ok 80%

 

Co zrobić z wytwarzającym się kondensatem?

Do kotłów, do użytku domowego dopuszczalne jest usuwanie kondensatu bezpośrednio do kanalizacji. Ulega on tam neutralizacji poprzez reakcję z pozostałymi ściekami bytowymi.

W przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków trzeba zastosować neutralizator.

Podczas spalania 1m3 gazu wytwarza się około 1,5l kondensatu.

 

Ile można zaoszczędzić inwestując kocioł kondensacyjny?

Oszczędność z użytkowania kotła kondensacyjnego do kotła tradycyjnego 15-30%.

Kolejne oszczędności uzyskujemy stosując odpowiednią automatykę pogodową 4-8%.

Koszt inwestycji kotła kondensacyjnego droższego od kotła zwykłego zwraca się średnio po 3 latach.

 

Z jakimi instalacjami współpracują kotły kondensacyjne?

Kocioł kondensacyjny będzie współpracował z każdą instalacją, jeśli spełniony zostanie warunek temperatura wody grzewczej w układzie C.O na powrocie nie będzie wyższa niż punkt rosy około 570C

Najlepszym układem grzewczy do kotła kondensacyjnego jest instalacja podłogowa, urządzenie uzyskuje największą sprawność, a co za tym idzie, niskie rachunki na paliwo.

 

  ogrzewanie podłogowe    kaloryfer aluminiowy

 

Każdy kocioł kondensacyjny ma zamkniętą komorę spalania, atutem tego jest, że możemy go powiesić w kuchni, łazience , przedpokoju bez dodatkowego kanału nawiewnego, który w okresie zimy wychładza nam dane pomieszczenie.

W kotłach kondensacyjnych zastosowane są palniki z modulacją i pompy elektroniczne (modulujące).

Podczas pracy gdy kocił współpracuje z automatyką pogodową sam wylicza sobie temperaturę zasilania i moc z jaką w danej chwili musi pracować. Dlatego w okresie grzewczym kiedy temperatura zewnętrzna utrzymuje się w okolicach zera (+,-, 3 stopnie) kotły pracują z obciążeniem 30-40%.

 

Kontrakt Serwisowy

Program "8 lat bez ryzyka".

 

ariston piece gazowe chaffoteaux logo m

 

 

1 rok standardowa gwarancja od producenta

 

„Full Service" kontrakt przedłuża standardową gwarancje o 4 lata( do 5 lat od daty uruchomienia) Warunek coroczny przegląd ( 4 coroczne przeglądy ) koszt jednego przeglądu 300zł netto.Uzyskujecie Państwo pełną 5 letnią gwarancje na kocioł

 

„Druga Młodość" kontrakt udziela dodatkowej gwarancji na każdy kocioł pogwarancyjny nie starszy jednak niż 5 lat od daty uruchomienia W ramach kontraktu „Druga Młodość" podczas pierwszego przeglądu następuje obowiązkowa , prewencyjna wymiana części zamiennych określona : Dla kotłów standardowych: cena pakietu 485,85zł brutto Dla kotłów kondensacyjnych : cena pakietu 649,44zł brutto Warunek coroczny przegląd (3 coroczne przeglądy pierwszy z prewencyjną wymianą części zamiennych) koszt jednego przeglądu 350zł netto

 

W sumie oznacza to dla użytkownika możliwość uzyskania 8 lat profesjonalnej opieki nad kotłem z bezpłatnym usuwaniem usterek wynikających z wad fabrycznych urządzenia.

 

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.